Vánoční přejídání jako jeden aspekt paleodiety?

Vánoční přejídání jako jeden aspekt paleodiety?

Vánoce jsou přede dveřmi a s nimi i jeden jejich neblahý jev. Je jím nezřízené přejídání a s tím spojené následky, které se poté zpravidla dostaví. Ať už jde o případné zdravotní komplikace, nebo „jen“ kila navíc, která si z vánočního období odnesete a snažíte se je poté pracně shazovat, třeba i za pomoci novoročních předsevzetí.

A tady se nám již objevuje ten základní mechanismus naznačený v názvu našeho dnešního textu. Paleodieta je koncept založený na představě, že člověk, který se vyvíjel v nejdelším období svých dějin, tedy v paleolitu, 3 miliony let, si odsud přinesl nastavení až do dnešní doby.

Čili že lidské tělo je stále nejvhodněji uzpůsobeno na tehdejší stravovací podmínky. Co to znamenalo? Člověk paleolitu byl lovec a sběrač. Když ulovil, nacpal se masem nebo pak tím, co zrovna rostlo v jeho okolí, a to ve velkém, protože maso neuměl uchovat a rostliny vypěstovat. Strava tedy přicházela nárazově a prokládaná časem hladovění.

Vánoce v tomto schématu reprezentují tu dobu hojnosti, kdy se najíme masa a všeho ostatního, jako bychom se poté k dalšímu jídlu dlouho neměli dostat. Po takovém přejídání nám v dnešní době sice žádné zastavení přísunu potravin nehrozí, ale máme tendenci si půst nařídit sami. Tak, jak nedobrovolně činil člověk paleolitu.

Doporučení Nature’s Promise

Naši milí zákazníci, příznivci vyvážené nabídky potravin pod značkou Nature’s Promise, nechceme soudit nebo vám radit, ale pouze budeme konzistentní a ani jednu tuto polohu, které se v paleodietě vyskytovaly, vám nedoporučíme.

Není dobré ani přejídat se, ani poté nejíst či hladovět. Protože životní styl se od dob paleolitu opravdu krapet posunul. Člověk už většinově zdaleka nepotřebuje tolik energie, nepotřebuje si dělat tukové zásoby na dlouhé doby bez jídla, ale může si naopak poskládat jídelníček dle vlastních potřeb a chutí.

Naše trávicí ústrojí se už také o něco posunulo a s produkty zemědělství, jako je mléko, obiloviny, rajčata, brambory, či dokonce čaj a káva, si dokáže zdravý organismus dobře poradit.

A ještě jeden aspekt bychom vám rádi připomněli. V paleolitu tehdejší člověk neznal a neřešil chutnost toho, co jedl, nemohl poskytovat svým chuťovým pohárkům potěšení dle preferencí. Prostě jedl, aby přežil. Naopak pro nás dnes jídlo není pouhou nutností, ale i radostí a potěšením.

Víte, že výrobky Nature’s Promise, které můžete zakoupit v Albertu, slibují nejen kvalitu, ale právě i chutnost a gurmánský zážitek. Přispívají k naší radosti, pohodě a duševnímu zdraví, které je součástí zdraví celkového. Můžete si u nás vybrat ze širokého množství potravin.

A proto vám pro vánoční svátky přejeme, abyste měli dostatek chutného, kvalitního jídla a nespadli do přejídání ani do následného nutného hladovění. Nejsme příznivci paleodiety, proto ať je vaše vánoční strava pestrá, ať využívá nabídku ekologického zemědělství a přináší bio kvalitu, a to třeba i u mléčných produktů či dobrot upečených z mouky.

Krásné vánoční svátky vám přeje Nature’s Promise se zelenými lístky na obale.CLOSE
CLOSE