Bio ze supermarketu není bio?

Bio ze supermarketu není bio?

Potravin a výrobků s označením bio v regálech supermarketů pomalu přibývá. Stále se však najdou lidé, kteří nevěří, že se skutečně jedná o potraviny hodné označení bio. Jaké jsou důvody pro to, začít danému označení s klidem důvěřovat?

Možná biovýrobkům nenahrává prostředí supermarketů, možná je to jen nedůvěra v kvalitu nebo v dodavatele. Kdo ví, kde pochybnosti zákazníků o kvalitě biovýrobků vznikly. Obavy ani nedůvěra však nejsou namístě. A my vám povíme, proč není lehké (a dokonce ani možné) opatřit výrobek nebo potravinu falešnou značkou bio.

Již v minulém článku na téma „V čem se liší biovýrobky od klasických výrobků?“ jsme se věnovali označení bio a vysvětlili, co se pod ním vlastně skrývá, a co tedy může zákazník od daného zboží očekávat. U takto značených výrobků, které zákazník zakoupí na trhu, přímo od farmáře nebo ve specializované prodejně, často nedochází ke zpochybňování kvality. V supermarketu ale občas ano.

Avšak právě v supermarketu se všechny prodávané výrobky a produkty pečlivě vybírají. Nejen, že kvalita a složení podléhají důkladnému rozboru, deklarovanému v legislativních textech, ale i příslušná oddělení daného řetězce musejí každé zboží prozkoumat a zhodnotit. A to nejen co do přínosu pro zákazníky, ale také z hlediska souladu se zákony a legislativními požadavky, kterých, ač se to možná nezdá, je skutečně mnoho.

Zároveň jsou tu další kontroly, například ze strany společnosti poskytující biopotravinám náležité certifikace. Splňuje-li například produkt vyrobený u nás všechny nutné požadavky, je mu udělena celostátní ochranná známka v podobě loga tzv. biozebry, pro bioprodukty vyráběné v Evropské unii se jedná o oficiální biologo Evropské unie. Proto biopotraviny vyprodukované v České republice musejí být označené jak biozebrou, tak i evropským logem.

Sečteno a podtrženo

Výrobky a potraviny, které jsou označené nápisem bio, procházejí hned několika kontrolami a není možné, aby se jednalo pouze o designový prvek hodící se na obal nebo o marketingový tah. I v supermarketech tedy po těchto potravinách a výrobcích můžeme sáhnout s klidem. Výhodu to má mimo jiné v širokém sortimentu, který se jen tak pohromadě nevyskytne. V Albertu si nenechte ujít třeba koutek „Zdravě s Albertem“, kde díky značce Nature’s Promise ochutnáte biotěstoviny, biočaje, bio ovesné vločky, ale například také celý sortiment Nature’s Promise Bio Baby. Jen to zkuste sami, a uvidíte.CLOSE
CLOSE